Home

 

 

Evenimentul zilei - 2017 si mai din urma

 

 

martie februarie ianuarie 2017,

2016

 

Aprilie

 

25 aprilie 2016. Derbiul zilei in Isc. Crengupnk vs Waxberry, Arena Wordbiz, la 25 aprilie 2016.

 

 

Aurelian Popescu 23 - 24 aprilie 2005. La Oltenita are loc un Turneu de Scrabble in organizarea Clubului Sportiv Phoenix Oltenita.

Foto: Aurelian Popescu - Presedintele clubului si organizatorul principal al turneului.

Album de la Turneul Oltenita 2005

20 aprilie - 12 mai 1986.

 

 

    Băile Tuşnad

Staţiunea Băile Tuşnad intră în circuitul turneelor de scrabble.

 Organizatorul Taberei: Nicolae OPRIŞIU.

Contribuie la organizare: Emil DOBRE şi Agota ORBAN de la Cercul de Scrabble din Sfântu Gheorghe, George IATAN – Săcele, Florin BĂLĂNESCU
Vaslui, Ioan DUMITRESCU – Băile Tuşnad, Ioan GHIRCUŞ – director al I.B.C. Băile Tuşnad, Arpad KOMUVES – director al Casei de Cultură a Oraşului Băile Tuşnad, Petre STRĂCHINARU – director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Sfântu Gheorghe.

Vedere de pe Stânca Şoimilor

            Dupa ce Turneul de scrabble s-a ispravit oficial pe 5 mai, participantii au mai zabovit o saptamana in Baile Tusnad ca sa afle amanunte de la biblioteca statiunii despre bosonul Higgs H0 si alte particule elementare rezultand dupa ciocnirea a 2 protoni, dupa accidentul de la Cernobîl in legatura cu care se zvonea ca poluase deja aerul si apa din restul tarii.

PROGRAMUL TABEREI cuprinde: concursurile din TOP – 86, Seară LOGICON, ZILE ale  Cercurilor de Scrabble din Arad, Bucureşti şi Sibiu, excursii, precum şi Partide de SCRABBLE EXCLUSIV CONTRATIMP (inovaţie a lui Nicolae OPRIŞIU), TOP-SCRABBLE, DUPLICAT TACTIC, DUPLICAT COMPLETIV, care s-au jucat pentru prima dată în sală.

 Clasamentul general al TABEREI TUŞNAD 1986

1
Claudia MIHAI

2
Iuliu IOVANOV

3
Gr. Radu SCURTU

4
Matei GALL

5
Ilie SOCOLOV

6
Gheorghe PREDA

             Primii clasaţi primesc din partea organizatorilor premii, plachete şi diplome.
 

             Sunt premiaţi:

Dan URSULEANU, Cupa 8 Mai pentru locul 1 la Partida de MULTISCRABBLE

Claudia MIHAI, Premiile C.S. ARAD şi C.S. SIBIU pentru câştigarea partidelor organizate de arădeni şi sibieni

Leontin Dimitru MOŢ, Premiul C.S. BUCUREŞTI pentru locul 1 în Partida de TOP-SCRABBLE organizată de bucureşteni

Tinel ALDEA, Gabriel ENE şi Vasile UDILĂ, locul 1 la Partida de SCRABBLE DUPLICAT pe echipe

Rodica RĂICAN cel mai frumos debut

Romaniţa RĂILEANU cea mai bună arbitra

George IATAN şi Alexandru PETRESCU – umor

Nicolae OPRIŞIUPremiul pentru ÎNTREAGA ACTIVITATE, din partea concurenţilor din Mediaş şi Baia Mare

Lucia şi Pamfil BREZAIMenţiuni

Vasile TĂNASEMenţiune

Gabriel MUREŞANMenţiune

 

Andrei FERŢIGANMenţiune

Aurel COMANMenţiune

Marilena PANAITMenţiune

Ioan ROMANMenţiune

Ruxanda VASILIUMenţiune

             Toţi concurenţii primesc DIPLOMĂ DE PARTICIPARE.

Grup de participanţi la

TABĂRA DE SCRABBLE

TUŞNAD 1986

 

Mai multe>>

 

 

15-16 aprilie 2006. Clubul Sportiv Petrom Ploiesti organizeaza la Busteni:

CAMPIONATUL NATIONAL INDIVIDUAL DE SCRABBLE,
Seniori, Etapa a II, 2006

Busteni, Complexul CEPECA
15-16 aprilie 2006
Organizator: C.S. PETROM Ploiesti

Album foto:

 




- sportivi pe podium, clasament general si pe probe -

CNIS-S 2006, Etapa II

Total

Clasic

Completiv

Eliptic

Anticipatie

Compunere

1.

Corneliu FAUR Farul

2612

1135

537

1147

499

1270

467

1077

572

1213

537

3.

Alexandru LACATIS Olimpic-Scrabble

2481

1122

439

1147

499

1309

708

986

396

1176

439

4.

Septimiu CRIVEI Universitatea

2183

1099

254

1194

708

1182

370

964

352

1203

499

5.

Alexandru GHEORGHIU Petrom

2172

1120

414

1143

439

1183

391

934

220

1218

708

6.

Nicolae BURDUCEA Farul

1857

1116

351

1187

586

1272

499

4

7

1080

414

7.

Adrian POPAN Petrom

1799

1160

708

1125

414

948

93

1038

483

187

101

8.

Valentin CRACIUNICA Locomotiva

1753

1119

370

983

169

1282

537

1005

450

854

227

9.

Catalin CABA Universitatea

1730

1139

586

952

110

1097

254

956

313

1190

467

10.

Andrei SPINEI Olimpic-Scrabble

1690

1097

215

1092

332

1252

439

956

313

1073

391

11.

Cristian SOARE Impetus

1378

1092

169

871

93

1056

180

1102

696

883

240

12.

Dorina ARHIP Impetus

1339

1111

315

1020

215

1130

268

991

422

559

119

13.

Catalin MIRZAN Farul

1240

1095

203

1100

370

1142

283

905

181

731

203

14.

Ion ANTONESCU Farul

1208

1125

467

962

128

883

46

1057

521

125

46

  Lucian GROSU Farul

1208

1075

110

956

119

1151

315

956

313

1034

351

16.

Paula FAUR Farul

1155

1120

414

1096

351

992

110

942

248

101

32

17.

Mihai PANTIS Universitatea

1135

1083

138

1013

191

1209

414

968

373

48

19

18.

Octavian MOCANU Phoenix

1122

1094

180

1067

283

1021

138

932

206

1017

315

19.

Ionut MANEA Petrom

1099

1111

315

1102

391

946

84

940

233

158

76

20.

Mihai ZBURLEA Locomotiva

1069

1099

254

1089

315

1075

227

798

125

670

148

21.

Dan GOSA Farul

1058

1116

351

1075

299

1084

240

790

115

131

53

22.

Cristian FURTUNA Farul

1041

1103

268

848

76

1045

169

894

158

1047

370

23.

Cristian POPESCU Farul

928

1095

203

1049

240

1152

332

620

60

171

93

 

Traian MARIAN Argus

894

1082

128

885

101

1009

119

953

263

894

283

25.

Daniel BAIBARAC Farul

847

1098

227

966

138

1182

370

587

44

145

68

26.

Aurelian POPESCU Phoenix

804

1058

76

843

68

1074

215

887

146

904

299

27.

Carmen PALAMARU Farul

784

1091

158

970

148

1146

299

277

21

670

158

28.

Cosmin DONCIU Locomotiva

760

1028

46

1037

227

1017

128

746

105

883

254

29.

Cristian POPOVICI Argus

677

1079

119

835

53

968

101

881

136

891

268

30.

Cristina SMARANDACHE Locomotiva

664

1066

84

989

180

1063

191

550

29

688

180

31.

Florin TUDOR Petrom

660

1041

53

724

6

926

76

907

193

1020

332

32.

Ioan ROMANESCU Argus

648

1070

93

1057

254

1065

203

48

14

161

84

33.

Gheorghe ROMAN Olimpic-Scrabble

641

1107

283

977

158

913

61

626

78

145

61

34.

Alice MIHAI Impetus

615

1091

158

829

32

1040

158

609

52

835

215

35.

Vasile MIHALACHE Olimpic-Scrabble

602

1043

61

1064

268

1033

148

696

86

114

39

36.

Valentina POPESCU Phoenix

534

1026

39

1016

203

914

68

729

96

629

128

37.

Alin KOPKA Impetus

464

969

19

834

46

860

39

904

169

692

191

38.

Stela STEFANESCU Impetus

299

883

12

837

61

751

19

623

69

649

138

39.

Luigi MARA Locomotiva

237

1053

68

           

681

169

40.

Nicolae MARINESCU Phoenix

216

1072

101

741

12

913

61

564

36

0

6

41.

Gabriela BARAN Locomotiva

212

861

6

854

84

585

12

   

498

110

42.

Daniel MANEA Farul

108

1022

32

768

19

819

32

   

88

25

43.

Viorel FLOREA Meteor

68

976

25

798

25

572

6

   

47

12

44.

Ionel AIOANEI Argus

64

   

830

39

808

25

       

Cu rosu: punctele de clasament
 

 

CAMPIONATUL NATIONAL INDIVIDUAL DE SCRABBLE,
Old-Boys, Etapa a II-a, 2006

Busteni, Complexul CEPECA
15-16 aprilie 2006
Organizator: C.S. PETROM Ploiesti

CNIS-OB 2006, Etapa II

Total

Clasic

Completiv

Eliptic

Anticipatie

Compunere

1. Lucian GROSU Farul

1208

1075

110

956

119

1151

315

956

313

1034

351

2.

Traian MARIAN Argus

894

1082

128

885

101

1009

119

953

263

894

283

Cu rosu: punctele de clasament
 

 

Gheorghe Cristian 15-18 aprilie 2004. Clubul Sportiv JECO-CENTROCOOP Bucuresti organizeaza la Voineasa un turneu de Scrabble.

Gheorghe Cristian (foto) si Elena Cristian au fost organizatorii turneului.

Album de la Turneul Voineasa 2004

 

14-17 aprilie 2011. Clubul Sportiv Atlantis Brasov si Fun Sports Brasov organizeaza Turneul de Scrabble Brasov.

 

 

 

 

 

 

Florin Tudor 13-16 aprilie 2006. Tabara de Scrabble Busteni in organizarea Clubului Sportiv Petrom Ploiesti.

Florin Tudor (foto) este organizatorul principal ai turneului.

Clic pe poze pentru marire.

Laureatii:

Perechi. Alexandru Lacatis si Gheorghe Roman

Individual Seniori. Corneliu Faur

Old Boys. Lucian GROSU

Juniori. Andreea Sebea

Cadeti. Cosmina Mihalca

 

Stefan FaurCristian Mihail Ionescu 13-15 aprilie 1990. Cercul de Scrabble Columna organizeaza la Targu Jiu prima etapa a Campionatului National de Scrabble, Divizia B, zona  I.

Stefan Faur si Cristian Mihail Ionescu sunt organizatorii principali ai turneului.



 

12-15 aprilie 2007. Clubul Sportiv Petrom Ploiesti organizeaza la Busteni un turneu de Scrabble cu 5 competitii.

 

 

Tinel Aldea 10-12 aprilie 1990. Cercul de Scrabble Chindia organizeaza la Targoviste primul turneu de scrabble dedicat exclusiv copiilor.

Tinel Aldea - Presedintele cercului este organizatorul principal ai concursului.

 

 

8 aprilie 2017. Concurs prin email la Clubul Sportiv Argus Targu Frumos.

 

 

Nicolae Oprisiu MagnificulOvidiu Oprisiu 6-8 aprilie 1990. Cercul de Scrabble Constructorul Sfantu Gheorghe organizeaza la Brasov prima etapa a Campionatului National de Scrabble, Divizia B, zona a II-a.

Fratii Nicolae si Ovidiu Oprisiu sunt organizatorii principali ai turneului.

 

 

6 aprilie 2017. Exercitiu din Scrabble de la A la Jocher.

 

5 aprilie 2000. Ia fiinţă Clubul de Scrabble TRIVALE pe langa Centrul Cultural – Pitesti. Doi ani mai tarziu clubul de scrabble a devenit Sectie a Clubului Sportiv Petrom Pitesti.

Membrii fondatori

Sergiu
DRĂGUŢ
Iolanda
DRĂGUŢ
Viorel
GROSU
Luigi
MARA
Claudia
MARA
Bogdan
RADU
Liviu
SABIE
Cristian
Sandu
Victor
Sandu

 

1 aprilie 1984. Ia fiinţă Cercul de Scrabble FELIX, la Centrul Teritorial de Calcul Electronic din Cluj-Napoca.

 

1 aprilie 1984. Ia fiinţă Cercul de Scrabble MEŞTERUL MANOLE din Timişoara. Membrii cercului: Dumitru RADA, Aurel GIURGIU, Mariana ILINA, Dănuţ ONOFREI, Ioan HAMBARAŞ, Nicolae DANCĂ, Carolina EHLINGER şi Mircea LUŢAI.

 

1 aprilie 1987. In revista REBUS din 1 Aprilie 1987, apare pacaleala VALOAREA SI FRECVENTA LITERELOR LA SCRABBLE ÎN LIMBA ROMANA, în care se anunta iminenta modificare a valorii si frecventei literelor!

 

 

Tot inainte!