Scrabble Duplicat la ISC, 20 iulie 2019

Meciuri memorabile de Scrabble, Duplicatul zilei 20 iulie 2019

Scrabble Duplicat

Arena: Internet Scrabble Club, ISC.

Data: 20 iulie 2019.

 Clasamentul:

Cristina Antihi, Antihic

Galați

Cristina Antihi în dreapta, cu fața, fotografie de la un Simultan de Scrabble disputat la Brăila.

Paula Chiroșcă, Somebody

Piatra Neamț

Fotografie de la un turneu de Scrabble desfășurat la Piatra Neamț. Paula Chiroșcă prezentând Cupa Federației Franceze de Scrabble câștigată la Festivalul Internațional de Jocuri de la Cannes 2007.

Cuvinte rare: VERUCE, LOCH, LABARUM, VENETA, ZAPOR, GRUS, APOCRIN, UDI, HON, BAX, SPANZUITA, SELF.

Labarumul Imparatului Constantin cel Mare

Labarumul Împaratului Imperiului Roman Constantin cel Mare (Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus). Desen de la En.wikipedia.org/wiki/Labarum.

 

Întalnirea Republicana de Scrabble Bucuresti 1984

Întâlnirea Republicană de Scrabble București 30 iunie – 1 iulie 1984

Alexandru Dan Petrescu – Președintele Cercului de Scrabble București

Cu prilejul împlinirii unui an de la înfiinţare, Cercul de Scrabble BUCUREŞTI organizează la Casa de Cultură a sectorului 1 prima Întâlnire la nivel naţional a jucătorilor de scrabble.

S-a desfăşurat o partidă de Scrabble duplicat, la care au participat 40 de jucători din 12 localităţi.

Arena: Casa de Cultură a Sectorului 1, str. Ion Slătineanu 16, București

Data: 30 iunie 1984

Organizator: Cercul de Scrabble București

Participanți: 40 de atleți din 12 localităţi

Claudia Mihai si Nina Sterpu-Ion
Intelectualele bucureștence Claudia Mihai ș i Nina Sterpu-Ion agodind pe o laviță ca să fie poftite în arena de Scrabble

Studioul de filme Alexandru Sahia realizează un reportaj care este difuzat o perioadă de timp în cinematografe și cămine culturale, în completarea filmelor artistice.

Joc de Scrabble manufacturat sub egida JECO CENTROCOOP

RECOOP București a prezentat jocul de Scrabble pe care îl va comercializa ulterior.

Clasamentul PRIMEI PARTIDE DE SCRABBLE DUPLICAT de nivel naţional din ROMÂNIA

  1. Mihai DUDEA, C.S. Bucuresti 950 p

     
  2. Nicolae MALCEOLU, C.S. Bucureşti 914 p 
  3. Claudia MIHAI, C.S. Bucureşti 888 p 

  4. Niculae Ermil EFTIMIU, Giurgiu 876 p 
  5. Emil DOGARU, Bucureşti 850 p 
  6. Nicolae PĂLIMARIU C.S. Bucureşti 827 p 
  7. Viorel NAGHI, C.S. Arad 810 p 
  8. Marilena PANAIT, Piatra Neamţ 772 p 
  9. Petre VASILACHE, Feteşti-Gară 769 p 
  10. Petrică AIDIMIREANU, C.S. Bucureşti 762 p 
  11. Gabriel IONESCU, C.S. Bucureşti 759 p 
  12. Grigore Radu SCURTU, Sibiu 756 p 
  13. Florin MUREŞAN, Râmnicu Vâlcea 753 p 
  14. Cezar GROZESCU, C.S. Arad 738 p 
  15. Silvia PETRE, C.S. Bucureşti 725 p 
  16. Ovidiu OPRIŞIU, Braşov 720 p 
  17. Serghei PETROVICI, Bucureşti 712 p 
  18. Bogdan ALUPEI, C.S. Bucureşti 703 p 
  19. Laurian IEREMEIOV, Botoşani 698 p 
  20. Nina STERPU, C.S. Bucureşti 692 p 
  21. Dimitru Leontin MOŢ, C.S. Arad 691 p 
  22. Valeriu DODON, C.S. Arad 690 p 
  23. Petre PAIU, C.S. Bucureşti 682 p 
  24. Cristian ANDREI, Bucureşti 682 p 
  25. Aurora VOINESCU, C.S. Bucureşti 649 p 
  26. Gheorghe CREŢU, Bucureşti 648 p 
  27. Gabriel STANCIU, C.S. Bucureşti 647 p 
  28. Nicolae OPRIŞIU, Sfântu Gheorghe 646 p 
  29. Carmen PETRESCU, C.S. Bucureşti 645 p 
  30. Nicolae LÜBECK, C.S. Arad 628 p 
  31. Alexandru MANOLE, Piatra Neamţ 620 p 
  32. Adrian EDU, Bucureşti 618 p 
  33. Traian TĂŞEDAN, C.S. Arad 613 p 
  34. Tinel ALDEA, Târgovişte 612 p 
  35. Mihai PAVELESCU, Bucureşti 583 p 
  36. George GURAN, C.S. Bucureşti 564 p 
  37. Georgeta OZON, Bucureşti 560 p 
  38. Costică PETRE, Bucureşti 558 p 
  39. Vasile OPRIŞOR, Târgu Mureş 544 p 
  40. Tudor CANŢER, Sibiu – abandon

     
Arbitri:

Şerban Teodoru, Bucureşti
 

Ninel ALDEA, Bucureşti
 

Partida de Scrabble Duplicat

Prima partida de Scrabble Duplicat

1.

HIPRSU?

  Top  

2.

S+DEIRTU

8D

HA0PURI

50

3.

T+ACNNOR

9C

SURIDE

32

4.

AACEGJT

I1

TRONCANI

60

5.

ACT+AFSX

1G

GATEJ

66

6.

CFST+EIL

10E

AXA

71

7.

AIMOSTT

6D

FLESCAIT

69

8.

ACCNRRU

L6

ATOMIST

88

9.

R+EELNPS

13H

CURCAN

25

10.

PRS+DEOT

L1

ELEN

34

11.

DRS+IIPS

5C

POET

25

12.

IRS+ENNV

8K

DOSPI

21

13.

RS+DEIIU

N10

VENIN

63

14.

IRU+EMRU

H11

DECIS

21

15.

E+AGLPV?

14B

MURUIRI

24

16.

P+BFLOTU

15J

VI0LEAG

76

17.

LOPT+ACI

15A

BUF

68

18.

AAIMORZ

O5

POLITICA

74

19.

O+ABDT

13A

RAZIMA

89

20.

DO

12D

BAT

53

 

 

N7

OP

21*

 

 

N6

DOP

 


 

Top:

1030

Primul turneu de Scrabble din România

Turneul de Scrabble Piatra Neamț 1984

La 6-7 octombrie 1984 Cercul de Scrabble Izotop Piatra Neamț organiza la Liceul Industrial de Chimie nr. 3 o Întâlnire Republicană a jucătorilor de Scrabble.

Suvenir de la Întâlnirea Republicană de scrabble PIATRA NEAMŢ 1984: 1. Dimitru Leontin Moț, 2. Maestra Sportului Claudia Mihai, 3. Șerban Teodoru, 4. Nicolae Oprișiu, 5. Traian Tăședan, 6. Bogdan Alupei, 7. Florin Mureșan, 8. Laurian Ieremeiov, 9. Alexandru Gașpar, 11. Vasile Tănase, 12. Tudor Canțer, 13. Nina Sterpu-Ion, 14. Gabriel Mureșan, 15. Marilena Panait, 16. Dorin Tudor, 17. Ioan Băncescu, 18. Grigore Radu Scurtu, 19. Ninel Aldea, 20. Tinel Aldea, 21. Mihai Dudea.

Era primul turneu de Scrabble (cu mai multe probe) din România, după ce în 30 iunie – 1 iulie 1984 C.S. București organizase o întâlnire la care s-a jucat o partidă de Scrabble duplicat.

Competiția: TOP – 84.

Arena: Sala de sport a Liceului Industrial de Chimie nr. 3 Piatra Neamț.

Comisia de organizare: Marilena PANAIT, Eugenia MIFTODE, Alexandru MANOLE şi S. BUMBU.

Rezultate:

Partida de Scrabble duplicat

  1. Claudia MIHAI, C.S. BUCUREŞTI, 951 p
  2. Ninel ALDEA, C.S. BUCUREŞTI, 882 p
  3. Laurian IEREMEIOV, Botoşani, 841 p
  4. Mihai DUDEA, C.S. BUCUREŞTI, 819 p
  5. Tudor CANŢER, Sibiu, 809 p
  6. Dimitru Leontin MOŢ, C.S. ARAD, 806 p
  7. Tinel ALDEA, Târgovişte
  8. Nicolae OPRIŞIU, Sf, Gheorghe
  9. Bogdan ALUPEI, C.S. BUCUREŞTI
  10. Florin MUREŞAN, Rm. Vâlcea
  11. Gabriel MUREŞAN, Mediaş
  12. Ioan BĂNCESCU, Bucureşti
  13. Grigore Radu SCURTU, Sibiu
  14. Vasile TĂNASE, Mediaş
  15. Dorin TUDOR, Mediaş 
  16. Traian TĂŞEDAN, C.S. ARAD
  17. Daniel CONSTANTINOIU, Sf. Gheorghe
  18. Alexandru MANOLE, C.S. IZOTOP
  19. Alexandru GAŞPAR, Sf. Gheorghe
  20. Adolf FIAS, C.S. IZOTOP
  21. Nina STERPU, C.S. BUCUREŞTI.
    Marilena Panait, Piatra Neamț – Arbitru
    Șerban Teodoru,Bucureşti – Consultant tehnic
    În pauzele dintre reprize organizatorii ne-au plimbat la Cercul Gospodinelor (antologic momentul când domnul Nelu Băncescu a acoperit cu mâna gura paharului ca să nu-i plouă în preabuna Frâncușă de Cotnari, păcat că nu s-au păstrat poze), la Platforma chimică Azochim-Fibrex-Rifil Săvinești, la Grădina Zoologică, la Turnul lui Ștefan al Treilea și prin alte locuri interesante.

    La Piatra Neamţ s-a jucat prima partidă de Scrabble Anticipaţie în sală.
    Clasament Scrabble Anticipaţie: 1. Nicolae OPRIŞIU, Sf, Gheorghe, 2. Daniel CONSTANTINOIU, Sf. Gheorghe, 3. Mihai DUDEA, C.S. BUCUREŞTI. 
    Se joacă pentru prima dată partida de Superscrabble duplicat.